HIMSS EMRAM Seviye 6
09 Kasım 2023          1961 yılında kurulan HIMSS, bünyesinde yer alan 600 şirket ve 450 dernek/vakıf ile birlikte dünya çapında sağlık alanında 70.000’den fazla kişiyi kapsamaktadır. Merkezi Şikago’da olan ve Amerika, Avrupa ve Asya’da yapılanması bulunan HIMSS’in kuruluş amacı, bilgi teknolojilerinin, sağlık hizmetleri sunumunda ve geliştirilmesinde en uygun düzeyde kullanımını sağlamaktır. Bilgi ve teknoloji yolu ile “daha iyi sağlık” konusuna odaklanan HIMSS, bilgi ve teknoloji kullanılarak verilen küresel ve nedene dayalı sağlık hizmetlerinin sonuçlarını performansı artırmak üzere optimize etmektedir. 50. yılını 2011’de kutlayan HIMSS, Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde kurulmuştur.

           
EMRAM Seviye 6 Standartları;

           Tam donanımlı ve sürümlü bir doktor dokümantasyon sistemi en azından hastanenin yüzde %50’sinde uygulanmalıdır (%50 alanı belirleken yatak sayısı, Klinik sayısı ve doktor sayısı baz alınabilir).Üçüncü seviye klinik karar destek sistemi bütün klinik süreçlerde kılavuzluk sağlar. Kapalı devre ilaç yönetim sistemi ve birim doz barkodlanmış ilaç sistemi tamamen uygulamadadır. “Hasta güvenliğini maksimum seviyeye çıkarmak için, elektronik ilaç yönetim kaydı, eczane ile entegre bilgisayarlı doktor istem girişi/e-Reçete ve Barkodlama ya da RFID (radyo frekanslı kimlik tanımlama) gibi diğer otomasyonlu tanımlama teknolojileri ve otomasyonlu dağıtım sistemleri uygulanmaktadır. Bu sayede Yanlış İlaç Kullanımını önlemek için geliştirilen “5 doğrulama (doğru hasta, doğru ilaç, doğru doz, doğru yol ve doğru zaman) ilkesine uygun şekilde hasta kimlik bilgileri ile ilaç barkotu yatak yanında
doğrulanmaktadır.
 
           Hınıs Şehit Yavuz Yürekseven Devlet Hastanesi olarak ERZURUM ili bünyesinde hizmet veren sağlık kuruluşları içinde ilk ve tek olarak HIMSS EMRAM Seviye 6 Standartlarını sağlayarak, geçirdiğimiz online validasyon süreci akabinde 2020 - 2023 yılı süresince sertifikayı almaya hak kazanmış bulunmaktayız. Bu doğrultuda halkımıza daha iyi hizmet vermek adına hizmet standart ve kalitemizi giderek daha iyiye ulaştırmak için emin adımlarla yola devem etmekteyiz.

          2023 yılı itibari ile gösterdiğimiz çalışma azmimiz, kararlığımız ve sorumluluk bilincini sürdürerek ERZURUM ili bünyesinde hizmet veren sağlık kuruluşları içinde ilk ve tek olarak HIMSS EMRAM Seviye 6 Standartlarını sağlayarak, geçirdiğimiz online revalidasyon süreci sonucu 2023 - 2026 yılları arası başarı öykümüze devam etmenin gurunu taşımaktayız.

revalidasyon