Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi
24 Mayıs 2022

Türkiye Sağlıkta Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi’ne Hoş Geldiniz…

Türkiye Sağlıkta Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi; sağlık kurumlarında çalışan personelin, maruz kaldığı istenmeyen olayların, ramak kala olayların ve maruziyete sebep olan hataların bildirilmesi için geliştirilmiş bir platformdur. ÇGBS ile sağlıkta çalışan güvenliğine yönelik ülkemizde yaygın olarak gerçekleşen istenmeyen olayların ve bu olayların sebeplerinin tespit edilmesi hedeflenmektedir.

Bildirimler bireysel ve kurumsal olarak yapılabilmektedir.

Dünya çapında hata bildirimlerinde yaklaşım, kimin yaptığına değil, hataya odaklanmak olsa da çoğu ülke, olay bildiriminde yeterli kimliksizleştirme (anonimleştirme) şartlarını sağlayamadığı için ulusal bir güvenlik raporlama sistemi oluşturma konusunda çeşitli engeller ile karşılaşmaktadır.

Türkiye Sağlıkta Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi, bu gerekliliği sağlamak adına herhangi bir manuel veri girişine imkân tanımamakta, hata bildirimi için Hata Sınıflandırma Sistemleri (HSS™) standardını kullanmaktadır. Ayrıca bildirim sırasında Ip adresi, lokasyon bilgisi, kişi adı vb. hiçbir kişisel bilgi veri tabanına kaydedilmemektedir.

Yapılan bildirimler, Türkiye Sağlıkta Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi'nin raporlama yetenekleri sayesinde anında raporlanabilmektedir. Bildirimlere ilişkin raporlar, ülkemizde sağlık kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili iyileştirmeler yapılmasına katkı sağlamakta aynı zamanda Sağlıkta Kalite Standartları’nın geliştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Çalışanlarımızın yapacakları bu bildirimler, birlikte daha iyiye ulaşmamız için son derece önemlidir.

Türkiye Sağlıkta Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi ve Hata Sınıflandırma Sistemi'ne ilişkin daha detaylı bilgi için Bilgi Merkezi bölümündeki dokümanlara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bildirimlerinizi bildirim formunu Tıklayarak alanından yapabilirsiniz.

Sağlıkta Kalite Akreditasyon ve Çalışan Hakları Dairesi Başkanlığı