Türkiye Hasta Güvenliği Bildirim Sistemi
24 Mayıs 2022

Türkiye Hasta Güvenliği Bildirim Sistemi’ne Hoş Geldiniz…

Türkiye Hasta Güvenliği Bildirim Sistemi; sağlık tesislerinin ve profesyonellerinin tıbbi süreçlerde karşılaştıkları hataların bildirilmesi için geliştirilmiş bir platformdur. HGBS ile sağlık kurumlarında hasta güvenliğine yönelik ülkemizde yaygın olarak gerçekleşen istenmeyen olayların tespit edilmesi hedeflenmektedir.

Bildirimler bireysel ve kurumsal olarak yapılabilmektedir.

Dünya çapında hata bildirimlerinde yaklaşım, kimin yaptığına değil, hataya odaklanmak olsa da çoğu ülke, olay bildiriminde yeterli kimliksizleştirme (anonimleştirme) şartlarını sağlayamadığı için ulusal bir güvenlik raporlama sistemi oluşturma konusunda çeşitli engeller ile karşılaşmaktadır.

Türkiye Hasta Güvenliği Bildirim Sistemi, bu gerekliliği sağlamak adına herhangi bir manuel veri girişine imkân tanımamakta, hata bildirimi için Hata Sınıflandırma Sistemleri (HSS™) standardını kullanmaktadır. Ayrıca bildirim sırasında Ip adresi, lokasyon bilgisi, kişi adı vb. hiçbir kişisel bilgi veri tabanına kaydedilmemektedir.

Yapılan bildirimler, Türkiye Hasta Güvenliği Bildirim Sistemi'nin raporlama yetenekleri sayesinde anında raporlanabilmektedir. Bildirimlere ilişkin raporlar, ülkemizde sağlık kurumlarında hasta güvenliği ile ilgili iyileştirmeler yapılmasına katkı sağlamakta, aynı zamanda Sağlıkta Kalite Standartları’nın geliştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Sisteme yapacağınız bildirimler, birlikte daha iyiye ulaşmamız için son derece önemlidir.

Türkiye Sağlıkta Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi ve Hata Sınıflandırma Sistemi'ne ilişkin daha detaylı bilgi için Bilgi Merkezi bölümündeki dokümanlara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bildirimlerinizi bildirim formu alanından yapabilirsiniz.

Sağlıkta Kalite Akreditasyon ve Çalışan Hakları Dairesi Başkanlığı